Trápi Vás stav Vášho trávnika a neviete si poradiť? Počuli ste už o aerifikácii trávnika?

Trápi Vás stav Vášho trávnika a neviete si poradiť? Skúšate rôzne hnojivá a techniky bez požadovaného výsledku? Počuli ste už o aerifikácii trávnika? Prevedieme Vás krok po kroku a ozrejmíme Vám proces aerifikácie, ktorý je kľúčový v starostlivosti o trávniky.
Čo je to aerifikácia trávy?
Aerifikácia trávnika je spôsob narušenia štruktúry vrchnej časti pôdy do potrebnej hĺbky formou vyvorenia dierok alebo otvorov, ktoré zabezpečia lepšiu vzdušnosť koreňovému systému trávnika, prienik potrebných živín (prirodzene organických alebo z hnojenia) a vody priamo ku koreňovej sústave trávy. Aerifikáciou sa plnými hrotmi aerifikátora urobia okrúhle otvory do pôdy alebo dutými hrotomi vyjmú okrúhle časti pôdy (zátky). Týmto procesom (mimo iného) primárne prevdzušňujeme pôdu pod trávnikom a jeho koreňový systém. Doslovne by sa dal názov aerifikácie preložiť ako spájanie so vzduchom.
Aký význam má aerifikácia pre trávu?
Význam aerifikácie je nespochybniteľný a nesmierne prospešný. Je to vysoko efektívny proces údržby trávnika, ktorý je dôležitý z hľadiska zdravia a krásy každej trávnatej plochy, zväčša založenej na nevyhovujúcich pôdnych základoch alebo príliš zhutnenom podklade či už v samotom počiatku založenia trávnika alebo zhutnenom nadmerným pravidelným zaťažením. Podobne dôležitá v rámci údržby trávy je aj vertikutácia trávnika. Tieto dva úkony spolu s kosením, zavlažovaním a hnojením Vám zabezpečia zdravý a na pohľad pekný trávnik, ktorý Vám budú všetci závidieť.
Potrebuje môj trávik aerifikáciu?
Aerifikácia trávnika je fyzicky a aj finančne náročný proces, ktorý mimo iných spomínaných predností napomáha aj zvyšovať mikrobiálnu aktivitu a tým napomáha rozkladať trávnikovú plsť. Je nesmierne dôležité už pri zakladaní trávnika či už výsevom alebo pokládkou nepodceňovať kvalitu a typ pôdy! Trávniky na pieskových alebo ľahších, priepustných a mierne namáhaných plochách (klasické záhrady) aerifikáciu väčšinou nepotrebujú a s najväčšou pravdepodovnosťou ani potrebovať nebudú.
Či je potrebné aerifikovať trávnik sa odvíja od viacerých faktorov ako je vek trávnika, celkový vzhľad, priepustnosť vody, zdravie a typ pôdy. Správna starostlivosť o trávu nespočíva iba v pravidelnom kosení a zavlažovaní tak ako si väčšina ľudí myslí. Údržba trávnika vyžaduje aj veľa iných potrebných úkonov ako postreky proti burinám (alebo ručné odstraňovanie burín – v rámci environmentálnej a ekologickej ochrany pôdy), dosievanie trávneho osiva, hnojenie až po samotnú vertikutáciu a aerifikáciu trávy.
V prípade, že Váš trávnik nespĺňa predstavu o peknej, respektíve zdravej oddychovej ploche a netrúfate si na svojpomocnú realizáciu alebo svoj čas chcete využiť zmysluplnejšie, budeme radi, ak nám Váš trávnik zveríte do starostlivosti a my sa o všetko potrebné postaráme za Vás!
Plusy aerifikácie:
+ Zlepší zdravie a vzhľad trávy
+ Zlepší prijímanie kyslíka, vody a živín priamo ku koreňovej sústave trávnika
+ Podporuje lepší rast a tvorenie odnoží
+ Odvodňuje a drenážuje ílovitú alebo príliš zhutnenú pôdu
+ Zlepšuje a optimalizuje kvalitu pôdy
+ Zvyšuje odolnosť trávnika voči suchu a poveternostným vplyvom (stresom)
+ Zabraňuje hnilobným procesom
+ Pomáha predchádzať tvorbe kaluží
+ Zvyšuje mikrobiálnu aktivitu
+ Rozkladá trávovú plsť (odumretú biologickú hmotu)
Mínusy aerifikácie:
– Dočasná, cca dva až tri týždne trvajúca nevyužiteľnosť trávnika z dôvodu regenerácie
– Vysoká cena benzínového aerifikátora
– Fyzicky náročný proces
